Mermer yüzeyler düzenli olarak temizlendiğinde karmaşık deterjanlar ve bakım prosedürleri hiçbir zaman gerekmeyecektir. Doğal taş ihmal edildiğinde kirin ve yağın birikmesine izin verilmiş olur ve bu nedenle yüzey neredeyse genel bozulmanın neden olacağı tamirler ve çatlakların ötesinde hasar görebilir. Alkali, asitli metalik tuzlar veya başka güçlü katkı maddeleri içeren uygunsuz temizlik maddeleri işin gerçeği doğal taşa saldırır ve kir tutan gözeneklerin sayısını arttırır ve büyütür. Mermer yüzeylerde sabun ve aşındırıcı türde temizlik maddeleri hiçbir zaman kullanılmamalıdır. Bu tür temizlik maddeleri doğal taşın güzelliğini tahrip eden ve kiri yakalayacak veya tutacak olan yağlı veya kaygan tabakaların oluşumunu saylayacak şekilde sabunsu bir köpük oluşturacak şekilde doğal taş bileşeni ile tepkimeye girer. Aşındırıcı temizlik malzemelerinin kullanımı yüzeyde görünmeyen çiziklere neden olacaktır. Aşındırıcı temizlik malzemelerinin durulama ile giderilmesi neredeyse mümkün değildir ve normal yaya trafiği artık aşındırıcı partikülleri yüzeyin içine zımparalayacak ve böylece döşemeyi mahvedecektir. İdeal temizlik malzemesi her şeyden önce tozun giderilmesinde etkin olmak durumundadır. İkincisi herhangi bir renk bozulmasına veya yüzey tabakasının hasar görmesine neden olmamalıdır. Sert suda bile serbestçe durulanabilmelidir.
Çok güzel mermerin sırrı sadece bunun temiz tutulmasıdır. Doğal taşın temizlemesi ve bakımı seramik veya porselenden farklıdır. Bu poröz malzemenin düzgün bakımı yıllar boyunca dayanıklılığını ve güzelliğini sağlayacaktır. Doğal taşın korunmasında günlük olağan kirlerin ve toprağın giderilmesi gerekli bir adımdır. Yağ içeren süpürme bileşenleri, bunların muhtemelen yüzeyde renk bozulmasına neden olacak olmasından dolayı, doğal taşlarda hiçbir zaman kullanılmamalıdır. Asit veya ağartıcı içeren temizleyiciler yüzeyi çizer ve doğal taşı mahveder; bu nedenle nötr temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Zeminde trafiğin yoğun olması durumunda günlük olarak tüm kir solüsyonlarının izleri kaybolana kadar temizlenmeli ve temiz su ile durulanmalıdır. Ardından doğal taş kurumaya bırakılmalıdır.
Doğal taşın korunması ve bakımı oldukça basittir. Uygun prosedürlere uyulduğunda ürünler ilk güzelliklerini ve dayanıklılıklarını bir ömür boyunca koruyacaktır. Doğal taştan en iyi hizmeti güvenceye almak için döşendikten sonra ürünü iyice temizleyin ve düzenli bir bakım programına uyun. Döşendikten hemen sonra döşemeyi serbest artıklardan, kirden ve yabancı maddelerden temizleyin. Temiz, yumuşak bezler, süngerler veya paspaslar ile temiz sıcak su kullanın. Kurumaya bırakın. İlave tabakaları gidermek için ilave bir ikinci durulama gerekebilir. İnce, düzgün bir mühürleyici katmanı uygulayın ve fazlalık mühürleyiciyi kurumadan giderdikten sonra kurumaya bırakın. Aşırı mühürleyici uygulanmış olması halinde artıkları yeniden tepkimeye sokmak için yeniden mühürleyici uygulayarak bu giderilebilir. Bunu kurumadan önce perdahladığınızdan emin olun. Tamamlanmış olan 3-5 saat zarfında normal yaya trafiği için kullanılabilir, fakat 72 saat boyunca kuru ve leke yapıcı maddelerden korunmak zorundadır. Yukarıda bahsedilen prosedürlerin hemen döşendikten sonra tamamlanması ve düzenli bir bakım programı kapsamında tekrar edilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.