1
 
Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği (AKSAM) Türk Halk Oyunları Topluluğu, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenecek uluslararası folklor festivaline gidiyor.
Moonlight Event Organization International Folklore Festival Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da 24-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. AKSAM Türk Halk Oyunları topluluğu Afyonkarahisar Belediyesi’nin işbirliğiyle festivalde yer alacak ekiplerin içinde bulunuyor.
AKSAM Türk Halk Oyunları Topluluğu ikinci kez yurt dışına çıkıyor. Ekip, Moonlight Event Organization tarafından Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenecek uluslararası festivale katılmaya hazırlanıyor.
Yaklaşık elli kişinin bulunduğu ekipte genel sanat yönetmeni Burhan Kul ile birlikte, antrenörler Can Kay ve İlker Baygül yer alıyor.
AKSAM Halk Oyunları ekibi festivalde sema, aşık ile maşuk isimli seyirlik dans, Trabzon yöresi oyunları ile ritim ve yerel saz şovunu sergileyecek.
Moonlight Event Organization festivalin amacını farklı ülkelerden gelen dansçıların folklor sanatları arasında bağlantı kurarak bu sayede folklor becerilerinin geliştirilmesi ve katılımcıların yeni insanlarla tanışmalarını sağlamak şeklinde açıkladı. Festivalde her ülkenin yarışmalara katılmak suretiyle kendi halk müziğini ve danslarını tanıtmaları da asıl amaç arasında yer alıyor.
Festivale Türkiye’nin yanı sıra Sırbistan, Romanya, Hırvatistan, İtalya, Fransa, İspanya, Rusya ve Hindistan gibi ülkeler katılıyor.